Novinky

Distální radiální přístup poprvé v ČR

Dne 3.9.2019 ve spolupráci s japonskými kolegy provedli intervenční kardiologové Kardiologické kliniky FN a LF Plzeň jako první v České republice katetrizační výkony na koronárních tepnách novým přístupem z palcové strany hřbetu ruky, tzv. distálním radiálním (DRA = distal radial approach - viz obrázek).

Tento přístup je šetrnější pro vlastní radiální tepnu, vyžaduje ale ve většině případů vzhledem k anatomickým odlišnostem a menšímu kalibru cévy oproti standardnímu přístupu punkci tepny pod sonografickou kontrolou a velmi šetrnou manipulaci se zaváděcím instrumentariem. Prvním výkonem provedeným tímto novým přístupem byla komplexní intervence kolateralizovaného uzávěru levé koronární tepny na ramus interventriclularis anterior u 79 letého pacienta s námahovými stenokardiemi, který byl bez komplikací propuštěn druhý den po výkonu domů.

Spolupráce s japonskými kolegy v rámci minimálně invazivních metod při koronárních intervencích se v posledních 5 letech rozvíjí. Po prvních prezentacích našich výsledků na japonských kongresech navštívil naše pracoviště před 2 roky profesor Yuji Ikari, nyní se výkonů zúčastnil prezident Slender Club Japan profesor Fuminobu Yoshimachi z tokijské Tokai University Hospital.

 

Doc. MUDr. Ivo Bernat Ph.D., vedoucí lékař Intervenční kardiologie Kardiologické kliniky FN a LF Plzeň

Prof. MUDr. Richard Rokyta Ph.D., přednosta Kardiologické kliniky FN a LF Plzeň

 

 

Shockwave

V rámci Workshopu České asociace intervenční kardiologie v dubnu 2019 jsme jako druzí v ČR prezentovali v online přenosu použití nového systému intravaskulární litotrypse Shockwave.

 

 

XXIX. workshop České asociace intervenční kardiologie

Ve dnech 10.-12.4.2019 se v Kongresovém centru hotelu Parkhotel v Plzni uskutečnil workshop České asociace intervenční kardiologie. Workshop se poprvé konal v Plzni a to ve spolupráci center z FN Plzeň a FN Královské Vinohrady. Z těchto dvou pracovišť byly přímé přenosy z katetrizačních sálů. 

 

 

 

Kardioden 2019

Pátý ročník Kardiodne se uskutečnil 7.3.2019. Kardiodne se zúčastnilo 124 kardiologů, internistů a praktických lékařů.

 

Volná místa

Přijmeme lékaře na plný úvazek (1 směnný provoz). Ukončený základní interní kmen s výhodou, praxe v oboru vítána.

 

Kardioden 2018

V pořadí již čtvrtý Kardioden pořádaný Centrem vysoce specializované komplexní kardiovaskulární péče FN Plzeň se uskutečnil dne 8.3.2018. Kardiodne se zúčastnilo 130 kardiologů, internistů a praktických lékařů z Plzeňského kraje. 

 

 

 

 

Návštěva prof. Ikariho - 18.9.2017.

Prof. Y. Ikari patří mezi průkopníky miniaturizace instrumentaria pro provádění transradiálních koronárních katetrizací a intervencí, jejíž hlavní význam spočívá v bezpečném a precizním provádění výkonů na koronárních tepnách i přes radiální tepny malého kalibru, které dosud byly jednou z hlavních limitací tohoto přístupu u části pacientů. V rámci své návštěvy proslovil profesor Ikari přednášku na tato témata:

1.Brachial IABP to support complex transradial percutaneous coronary interventions

2.Ikari guiding catheters  for percutaneous coronary interventions

Jeho přednáška byla následovaná bohatou diskusí. 

 

zleva prof. Rokyta, prof. Ikari, doc. Bernat

 

Kardioden 2017

 

Dne 9.3.2017 se v aule Onkologické a radioterapeutické kliniky ve FN Plzeň-Lochotín uskutečnil 3. ročník Kardiodne FN Plzeň. Kardioden zahájil ředitel FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek, PhD. a úvodní sdělení měl primář Kardiologického odd. prof. MUDr. Richard Rokyta, PhD. Odborný program zahrnoval 4 přednáškové bloky včetně bloku kardiochirurgického, obohacené několika videopřenosy vyšetření a výkonů prováděných v Centru vysoce specializované komplexní kardiovaskulární péče FN Plzeň. Po skončení přednášek (většina z nich byla s bohatou diskusí) zájemci rovněž navštívili některá pracoviště Kardiologického odd. FN Plzeň. Kardiodne se zúčastnilo 111 kardiologů, internistů a praktických lékařů z Plzeňského kraje. 

 

 

Kardioden 2015

Dne 4.11.2015 se v aule chirurgických oborů ve FN Plzeň-Lochotín uskutečnil Kardioden pořádaný Komplexním kardiovaskulárním centrem FN Plzeň. Kardioden zahájil ředitel FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek, PhD. a úvodní sdělení měl primář Kardiologického odd. prof. MUDr. Richard Rokyta, PhD.
Odborný program zahrnoval 4 přednáškové bloky včetně bloku kardiochirurgického, obohacené několika videopřenosy vyšetření a výkonů (live boxy) prováděných v Komplexním kardiovaskulárním centru FN Plzeň. Po skončení přednášek zájemci rovněž navštívili některá pracoviště Kardiologického odd. FN Plzeň-Lochotín. Kardiodne se zúčastnilo 99 kardiologů, internistů a praktických lékařů z Plzeňského kraje.

 

Atestace z kardiologie

Ve dnech 15.-18.6.2015 se uskutečnily na Kardiologickém oddělení FN Plzeň a LFUK Plzeň atestace z kardiologie. 

prof. MUDr. Richard Rokyta, Ph.D. Garant oboru kardiologie na LFUK Plzeň

 

Přímý přenos zákroku na srdci z FN Plzeň

Ve dnech 24.-27.5. 2015 se konal již XXIII. Výroční sjezd České kardiologické společnosti (ČKS) v Brně s více než 3000 účastníky. Sjezd byl zahájen přímým přenosem ze sálu intervenční kardiologie Kardiologického oddělení FN Plzeň. Mezi pracovištěm ve FN Plzeň a kongresovým sálem v Rotundě bylo ve spolupráci oddělení SIS FN (pod vedením ing. M. Tauchena, MBA) a sdružením CESNET vybudováno plně interaktivní prostředí, které účastníkům kongresu umožnilo se účastnit kardiologických zákroků. Přímý přenos úspěšného intervenčního zákroku na srdeční tepně s implantací stentu přístupem z tepny levého zápěstí byl moderován dosavadním předsedou ČKS prof. Petrem Widimským, nově zvoleným předsedou ČKS prof. Milošem Táborským a členem programového výboru dr. Petrem Kalou. Program zahrnoval 7 přenosů celkem ze 4 kardiocenter. Kromě přímého přenosu s názvem „Transradiální přístup k PCI od A do Z“ (Ivo Bernat, Jan Pešek) byl z Plzně prezentován ještě tzv. „live/recorded case“: Ambulantní provedení koronární intervence s pobytem na stacionáři (I.Bernat, Richard Rokyta).

 

 

Katetrizační implantace aortální chlopně (TAVI - Transcatheter Aortic Valve Implantation) 

Náhrada stenotické (zúžené) aortální chlopně katetrizační cestou (tj. přes cévní systém) byla poprvé v Komplexním kardiovaskulárním centru FN Plzeň provedena dne 17.10.2012. Výkon podstupují pacienti, pro které by byla klasická (operační) náhrada příliš riziková. O zákroku informovala i media, viz odkazy níže.

http://plzensky.denik.cz/zpravy_region/lekari-vymenili-srdecni-chlopen-bez-rezani-hrudniku-20121017.html

http://plzen.idnes.cz/nahrada-srdecni-chlopne-chlopni-praseci-f00-/plzen-zpravy.aspx?c=A121017_124404_plzen-zpravy_pp 

 

Radiofrekvenční ablace fibrilace síní a komorových tachykardií

Arytmologie je v současné době vybavena moderní přístrojovou technikou srovnatelnou s jinými předními českými nebo evropskými centry. Tradičně se zde implantují kardiostimulátory, zvyšuje se počet implantací ICD (včetně biventrikulárních) i katetrizačních ablací. V katetrizačních ablacích je centrum schopno provádět nejkomplexnější výkony, včetně ablací fibrilace síní a komorových tachykardií z epikardiálního přístupu, a to za použití trojdimenzionálních mapovacích metod.