Elektrofyziologické vyšetření

Elektrofyziologické vyšetření je invazivní vyšetření, při kterém se cestou velkých žil do srdce zavádějí speciální elektrodové katétry. Cílem vyšetření je zjistit způsob šíření akčních potenciálů (elektrických impulsů) srdeční svalovinou a reakci na stimulaci z různých míst v srdci. Vyšetřením se dají podrobně diagnostikovat různé poruchy rytmu srdečního, nicméně jeho význam jako samostatného vyšetření klesá a stále více se kombinuje s katetrizační ablací.

Elektrofyziologie se obvykle provádí v lokální anestezii, kdy se znecitlivují oblasti, kterými bude do velkých žil vstupováno katétry. Nejčastěji se jedná o třísla, méně často o jugulární žílu na krku nebo podklíčkovou žílu v oblasti pod klíční kostí.

Nežádoucími účinky jsou především určitá bolestivost vpichů k aplikaci lokálního anestetika, někdy je i nepříjemně vnímáno bušení srdce při stimulaci srdce.

Risikem výkonu je především možnost komplikací v místě cévních vstupů, jednak charakteru větších hematomů (krevních výronů) nebo pokračujícího krvácení, či vzniku zkratu mezi žílou a tepnou. Někdy je třeba tyto komplikace řešit chirurgicky sešitím stěny cévy. Množství jiných závažných komplikací je hluboko pod jednoprocentní hranicí.