Intervenční kardiologie

Intervenční kardiologie Kardiologické kliniky FN Plzeň disponuje 2 moderními spojenými katetrizačními sály a týmem 5 lékařů , 5 sester a 5 radiologických asistentů. Sály se nachází v prostorech FN - Lochotín, vchod B, IV.patro.

Na obou sálech jsou kromě jiného přístroje k vyšetření FFR nebo iFR, OCT. K dispozici jsou i přístroje pro oběhovou podporu a umělou plicní ventilaci. Provoz pracoviště je již přes 10 let v režimu 24 hodin 7 dnů v týdnu, což umožňuje kdykoliv během dne i noci provádět výkony u akutních pacientů, nejčastěji s infarktem myokardu. Pacienti jsou ve více než 90% případů katetrizováni přes tepnu ze zápěstí (radiální tepnu), což zcela minimalizuje riziko krvácení po výkonu z místa vpichu do tepny. Po plánovaném výkonu ze zápěstí (zpravidla zleva u praváků a naopak) není nutný klid na lůžku jako při výkonu z třísla a pacient může ihned chodit. I proto je tento přístup komfortní pro pacienta a umožňuje provádět plánované výkony v režimu jednodenní hospitalizace (viz Kardiostacionář pro jednodenní hospitalizaci). Naše pracoviště tímto způsobem provádí od roku 2007 největší % srdečních katetrizací v České republice. Kromě invazivního vyšetřování srdečních tepen (koronarografie) a koronárních intervencí (PCI) spolu s katetrizačním vyšetřením levé komory, provádíme pravostranné katetrizace a výkony umožňující uzávěry defektů v síňové přepážce a perkutánní implantace aortální chlopně (TAVI).

Každoročně je katetrizováno téměř 2500 pacientů, u kterých je provedeno přes 1000 perkutánních koronárních intervencí. Pracoviště se zabývá stále intenzivněji výzkumem a spolupracuje s ostatními pracovišti intervenční kardiologie v České republice i v zahraničí.

www.radialist.org/patients – instruktážní video ke katetrizaci tepnou ze zápěstí a zavádění katetrů k srdci.